Kompiuterių architektūra ir operacinės sistemos

Dalyko metu suteikiamos pagrindinės teorines ir paktinės žinios apie kompiuterių architektūrą, pagrindinius kompiuteryje vykstančius procesus (komandų vykdymą, konvejerizavimą, informacijos įvedimą ir išvedimą, t. t.), šiems procesams realizuoti skirtus pagrindinius kompiuterio įtaisus (procesorių, atmintis, įvesties bei išvesties įrenginius, t. t.) ir jų projektavimo principus. Dalyke taip pat supažindinama su operacinės sistemos struktūra, procesų ir gijų planavimu, valdymu ir tarpusavio sąveika, pristatomi atminties valdymo ir virtualios atminties organizavimo principai, įvedimo-išvedimo valdymas ir aklaviečių situacijos išvengimo būdai.

Jūs išmoksite:

• įvardinti pagrindinius įvairių kompiuterių kartų technologinius skirtumus,
  • schematiškai atvaizduoti kombinacines logines schemas,
  • įvertinti kompiuterio našumą, naudojant MIPS ir MFLOPS metrikas,
  • paversti skaičius į kompiuteriui suprantamą formatą, bei su jais atlikti matematines operacijas,
  • nurodyti įvesties/išvesties įrenginių panaudojimo skirtumus,
  • paaiškinti virtualios ir spartinančios atminties veikimą,
  • apibūdinti ir paaiškinti operacinių sistemų struktūrinius principus bei operacinėse sistemose naudojamus procesų, atminties, įvedimo-išvedimo, failų sistemos valdymo principus,
  • paaiškinti svarbiausius operacinių sistemų evoliucijos etapus.

Jūs sužinosite:

• Kokie yra pagrindiniai įvairių kompiuterių kartų technologiniai skirtumai?
  • Kaip schematiškai atvaizduoti kombinacines logines schemas?
  • Kaip įvertinti kompiuterio našumą?
  • Kaip paversti skaičius į kompiuteriui suprantamą formatą bei su jais atlikti matematines operacijas?
  • Kokie yra įvesties/išvesties įrenginių panaudojimo skirtumai?
  • Kaip veikia virtuali ir spartinanti atmintys?
  • Kokie yra operacinių sistemų struktūriniai principai?
  • Kokie yra operacinėse sistemose naudojami procesai, atminties, įvedimo-išvedimo, failų sistemos valdymo principai?
  • Kokie yra svarbiausi operacinių sistemų evoliucijos etapai?
  • Kaip veikia pagrindiniai operacinės sistemos valdymo algoritmai?

• 15 savaičių

Minimalus grupės sk.

• Kompiuterinio raštingumo pagrindai

• Pažymėjimas (gavus teigiamą įvertinimą po baigiamojo atsiskaitymo)

Susijusios VDU studijų programos

Daiva Vitkutė-Adžgauskienė

Informatikos fakulteto dekanė

Tyrimų sritys: interneto ir mobilaus ryšio technologijų taikymai; sistemų modeliavimas ir valdymas; tekstų analizės ir semantinio žiniatinklio technologijos.

Artūras Mickus

Taikomosios informatikos katedros docentas

Tyrimų sritys: I. Modernios informacinės technologijos: 1. Modernios IT SVV. 2. Modernios nuotolinio mokymo IT. II. Fizikinių procesų matematinis kompiuterinis modeliavimas: 1. Jonų pluoštų sąveika su kietu kūnu. 2. Plonų plėvelių dengimo technologijų modeliavimas elektronikoje, metalurgijoje, optikoje ir t.t. 3. Žematemperatūrės plazmos cheminių reakcijų kinematika ir kinetika. 4. Terminis ir jonų pluoštais indukuotas kieto kūno suardytų sričių epitaksinis augimas. 5. Gruntinių vandenų ir panašių procesų geofizinių filtravimo procesų matematinis modeliavimas. III. Eksperimentinė fizika: 1.Energijos virsmų našumas Rodamin-6G dažų lazeryje kaupinant kieto kūno ps ND:YAG lazeriu; 2. Superliuminescencinis bėgančios bangos LiNbO3 optinis parametrinis šviesos generatorius. 3. Raketinių variklų degimo produktų tyrimas KARS spektroskopija.